Wednesday, March 27th 2024

Cooper High School – Abilene,TX

NTune Music Logo

UNIVERSITY INTERSCHOLASTIC LEAGUE REGION VI

East Zone Band Concert and Sight – Reading Evaluation 

Big Spring Junior High School
2C Sub Non-Varsity

8:30am

Radetzky March – A Concert in Vienna (Johann Strauss/arr. Victor Lopez)
 Acropolis (24113)  (Putnam)
 Dorian Chant (20589)  (Calhoun)

Directors –  Romy Ftaiti / Gabe Martinez, Wyatt Boswell, Steve Hearn

Sweetwater Junior High School
2C Non-Varsity

9:00am

Fortify (LaBrie)
 Spring (Standridge)
 First Expedition March (Ferguson)

Directors – Matthew Gudino / Amanda Fornshell

Big Spring Junior High School
2C Non-Varsity

9:30am

 Nottingham Castle (Larry Daehn)
 In the Bleak Midwinter (Gustav Holst/Jack Bullock)
 Folk Trilogy (Bela Bartok/Anne McGinty)

Directors – Steven Hearn / Gabriel Martinez, Wyatt Boswell

Eldorado

Eldorado High School
2A Varsity

10:00am

Serengeti Dreams (Robert Smith)
 Wedgwood March (William Owens)
 Dominion  (Standridge)

Directors – Michael Bell / Jeremy Castro, Justina Saunders

Craig Middle School
2C Non-Varsity

10:30am

Sakura (62)  (Traditional/Story)
 Qin Shis Stone Army (19600)  (Arcari)
 Knightsbridge March  (Pearson)

Directors –  Zachary Lancaster / Dale Pfrimmer

Mann Middle School
2C Non-Varsity

11:00am

Fortis March (Larry Clark)
 Plaza de Toros (20709)  (Story)
 Zig Zag (22324)  (OLoughlin)

Directors – Emma Hoover / Lance Mosley

Madison Middle School
2C Non-Varsity

11:30am

Infinity (Curnow)
 Courtlandt County Festival (Owens)
 Armory (Standridge)

Directors – Jennifer Reece / Paula McGrew

Clack Middle School
2C Non-Varsity

12:00pm

Parade of the Gladiators (Owens)
 Acropolis (24113)  (Putnam)
 Ming Court (645)  (Pitter)

Directors – Jett Lowrance / Peal Gonzalez

Lunch

Wylie East Junior High School
2C Non-Varsity

1:00pm

Shadow of the Longship (20754)  (Rath)
 Danza de Espana (19602)  (Chambers)
 And the Trumpets Sound (Bob Turner)

Directors – John Alexander De La Garza / Marissa Lietz, Kyle McDonald

Wylie West Junior High School
2C Non-Varsity

1:30pm

Andalucia (Lopez)
 Acropolis (24113) (Putnam/)
 Plaza de Toros (20709) (Story/)

Directors –  Carolyn Garcia / Chris Brannan, Kyle McDonald

Merkel

Merkel Middle School
1C Varsity

2:30pm

Uskudar (Smith/Story)
 Wedgewood March (William Owens)
 Atlantis (McGinty)

Directors – Matthew Hernandez / Bradley Rawson

Clyde

Clyde Junior High School
1C Varsity

3:00pm

New Era (Concert March)  (William Owens)
 The Oncoming Storm (22320)  (Rogers)
 Brace for Impact  (Huss)

Directors – Dean Webber / Jennifer Webber

Sweetwater

Sweetwater Junior High School
2C Varsity

3:30pm

 Crystalline (20594)  (Clark)
 Dragon Run  (Bernotas)
 Starfire March (Randall Standridge)

Directors – Amanda Fornshell / Matthew Gudino

Snyder

Snyder Junior High School
2C Varsity

4:00pm

 Colliding Visions (17502)  (Balmages)
 Big Sky Round-Up (17480)  (Sheldon)
 Infinity (Concert March) (James Curnow)

Directors – Skyler Baker / Zack Lewis

Jim Ned Middle School
2C Varsity

4:30pm

Armory (19597)  (Standridge)
 Macarena (Monterde / arr. Story)
 Contempo (16202)  (Story)

Directors – Justin Rangel / Josh Howeth, Parker Shields

Wylie West Junior High School
2C Varsity

5:00pm

 Spirit of Liberty (Owens)
 Colliding Visions (17502) (Balmages/)
 Japanese Pictures (18467) (Mixon/)


Directors – Chris Brannan / Carolyn Garcia, Leighton Meyer, Ashlyn Ray, Kyle McDonald

Wylie East Junior High School
2C Varsity

5:30pm

 Shadow Cove March (Randall Standridge)
 Tripwire  (Hall)
 Armenian Rhapsody (20761)  (Vinson)

Directors –  Marissa Lietz / John De La Garza, Kyle McDonald

Concert Adjudicators

Mike Ellis

Jerry Gowler

Fred Pankratz

Sight Reading Adjudicators

Robert Hinds

Ray Portillo

Mack Bibb

REGION VI MUSIC EXECUTIVE COMMITTEE 2023-24

CHAIRMAN
Dr. Bobby Azam, Superintendent, Andrews ISD

TREASURER
​     Clay Johnson, Executive Director of Fine Arts, Abilene ISD (AREA Committee)

COMMITTEE MEMBERS
     Dr. Merl Brandon, Associate Superintendent & CFO, San Angelo ISD
     Joey Light, Superintendent, Wylie ISD
     Gil Rey Madrid, Assistant Superintendent, Fort Stockton HS (AREA Committee)
     Dr. Lilia Nanez, Associate Superintendent, Ector County ISD
Tim Siler, Superintendent, Bronte ISD

EXECUTIVE SECRETARY
Jay Lester, Assistant Professor of Music, Hardin-Simmons University
ASSISTANT SECRETARY
     Dr. Aaron Hawley, Executive Director of Fine Arts, Ector County ISD