Tuesday, April 4th 2023

Wagner Noel Performing Arts Center
Midland, Texas

UNIVERSITY INTERSCHOLASTIC LEAGUE REGION VI

High School & MS/JH Concert and Sight – Reading Evaluation 

Bonham Middle School
2C Non-Varsity
Odessa

9:30AM

Synchronized Energy … Fhiaras

Spirit of New Orleans … Murtha

Wings to the Mind … Balmages


Directors – Alex Pettigrew / Hector Izaguirre & Brian Barrientes

Bowie Middle School
2C Varsity
Odessa

10:30am

The Big Circus March … Foster

Travelin Music … LaPlante

Into the Arctic … Balmages

Directors – Michael Marin / Pricilla Thornton

Bonham Middle School
2C Varsity
Odessa

11:00am

The Red Cape … James Meredith

Lullabye … Standridge

Looking Up! … Sheldon

Directors – Hector Izaguirre / William Pettigrew & Brian Barrientes

Goddard Junior High School
3A Varsity
Midland

11:30am

Honor Roll March … Mark Williams

Kenya Contrasts … Himes

Die Meistersinger (Themes) … Wagner/Daehn

Directors – Matthew Molinar / Nathan Cheney

Lunch

Nimitz Middle School
3C Non-Varsity
Odessa

1:00pm

Winchester March … John Edmondson

La Madre de los Gatos … Beck

Japanese Pictures … Mixon

Directors – Taryn McMillan / Jordan Freeman & Channing Freeman

Abell Junior High School
3C Varsity
Midland

1:30pm

Looking Up! … Sheldon

Danza De Espana … Chambers

Synergy March … Owens

Directors – Jordan Frazier / Payne Conner

Crockett Middle School
3C Varsity
Odessa

2:00pm

All for One, One for All … Brittin-Chambers

Looking Up! … Sheldon

Tanchozuru … Standridge

Directors – Stewart Rhodes / Nicholas Maldonado & Jacob Summersgill

Wilson & Young Middle School
3C-Varsity
Odessa

2:30pm

A Slavic Farewell … Vasilij Agapkin/John R. Bourgeois

San Antonio Dances (Mvt. 1) … Frank Ticheli

Concord … Clare Grundman

Directors – Tyler Owen / Ryan Yett & Jon Ortiz

Alamo Junior High School
3C Varsity
Midland

3:00pm

Symbol of Freedom … Joseph Compello

Egyptique … Owens

Looking Up! … Sheldon

Directors – Stacy McBurney / Brian Rose

San Jacinto Junior High School
3C Varsity
Midland

3:30pm

Spania March … David Shaffer

Dolce and Dance … Gary Fagan

Crystalline … Larry Clark

Directors – Angelica Monclova / Kristy Omamogho

Nimitz Middle School
3C Varsity
Odessa

4:00pm

Imperial March … Karl L. King/arr. James Swearingen

Swirling Prisms … Brian Balmages

Variations on a Korean Folk Song … John Barnes Chance


Directors – Jordan Freeman / Taryn McMillan & Channing Freeman

Concert Adjudicators

Dr. Chris Bailey, Abilene

Jim Egger, Georgetown

Dr. Charles Trayler, Dalhart

Sight Reading Adjudicators

Barbara Lambrecht, El Paso

Clay Johnson, Abilene

Josh Shaw, Lubbock

Contest Hosts

Hector Izaguirre, Bonham MS Band Director

UTPB Band Faculty & Staff