Thursday, March 28th 2024

WAGNER-NOËL PAC

NTune Music Logo

UNIVERSITY INTERSCHOLASTIC LEAGUE REGION VI

High School & MS/JH Concert and Sight – Reading Evaluation 

Legacy High School

Legacy Freshman
6A Sub Non-Varsity

10:45AM

Andalucia (Lopez)
 Moscow, 1941 (15892) (Balmages)
 Ghost Fleet (698) (Sheldon)


Directors – Morgan Marin / Steven Dojahn, Cameron Connell, Jonathan Avila

Midland High School

Midland Freshman
6A Non-Varsity

11:15am

Excelsior! (William Owens)
 Songs of Old Kentucky (17453)  (Karrick)
 Volatus  (Beck)

Directors – Raul Villanueva / Brian Collins, Mayra Garcia, Stephanie Humphrey

Permian High School
6A Sub Non- Varsity B

11:45am

Mystery Bay March (Hodges)
 New Horizons (Corrigan)
 Choose Joy (Standridge)

Directors – Jeff Whitaker / Trey Burns, Tyler Serrato, Daniel Ward

Lunch

Odessa High School

Odessa High School
6A Non-Varsity

1:00pm

Mystery Bay March (Hodges)
 As Twilight Falls (17497)  (Sheldon)
 Abracadabra (15823)  (Ticheli)

Directors – Jimmy Olague / Eric Montgomery, Sonia Campos

Permian High School
6A Sub Non-Varsity A

1:30pm

Peacemaker (Karl L. King, arr. James Swearingen)
 Brave Spirit (Randall D. Standridge)
 Undertow (John Mackey)

Directors – Daniel Ward / Jeff Whitaker, Trey Burns, Tyler Serrato

Legacy High School

Legacy High School
6A Non-Varsity

2:00pm

River Valley Overture (Randall Standridge)
 Shine (Markowski)
 Fidelity March (King/Andrew Glover)

Directors – Jonathan Avila / Steven Dojahn, Cameron Connell, Morgan Marin

Midland High School

Midland High School
6A Non-Varsity

2:30pm

Espanola (Lopez)
 Fantasy on an Early American Marching Tune (17532)  (Sheldon)
 Summer Resounding (17469)  (Balmages)

Director – Mayra Garcia

Permian High School
6A Non-Varsity

3:00pm

March of the Belgian Paratroopers (Pierre Leemans/Charles A. Wiley)
 Redemption (Rossano Galante)
 Vesuvius (Frank Ticheli)

Directors – Trey Burns / Jeff Whitaker, Daniel Ward, Tyler Serrato

Odessa High School

Odessa High School
6A Varsity

3:40pm

March of the Belgian Paratroopers (Pierre Leemans arr. by Charles A. Wiley)
 Concord (Clare Grundman)
 Incantation and Dance (John Barnes Chance)

Directors – Sonia Campos / Jimmy Olague, Eric Montgomery

Legacy High School

Legacy High School
6A Varsity

4:20pm

The Falls (21571)  (Galante)
 Themes from Green Bushes (15672)  (Grainger/Daehn)
 Sol Y Sombra (Gates / Ragsdale)

Directors – Steven Dojahn / Morgan Marin, Jonathan Avila, Cameron Connell

Midland High School

Midland High School
6A Varsity

5:00pm

Joyce’s 71st New York Regiment March (Boyer/Lake)
 The Wild Atlantic Way  (Brooks)
 El Camino Real  (Reed)


Director – Brian Collins

Permian High School
6A Varsity

5:40pm

Entry March of the Boyars (Halvorsen / Fennell)
 Traveler (Maslanka)
 La Procession du Rocio (Turina / Reed)


Directors – Jeff Whitaker / Trey Burns, Tyler Serrato, Daniel Ward

Concert Adjudicators

Larry Schnitzer

Bryan Christian

Kenny Capshaw

Sight Reading Adjudicators

Mike Sheffield

Justin Nuckols

Abby Crawford

Contest Hosts

UTPB Band Faculty & Staff