Wednesday, March 27th 2024

Bonham Middle School
Odessa, Texas

NTune Music Logo

UNIVERSITY INTERSCHOLASTIC LEAGUE REGION VI

High School & MS/JH Concert and Sight – Reading Evaluation 

Bonham Middle School
2C Non-Varsity

9:30AM

Marzo Zingaro (Randall Standridge)
 Fortify (Katie O’Hara LaBrie)
 Flash! (Brian Beck)


Directors – Alex Pettigrew / Hector Izaguirre & Brian Barrientes

Crockett

Crockett Middle School
3C Non-Varsity

10:30am

Synergy March (William Owens)
 Dorian Chant (Bill Calhoun)
 Night Fury (Carol Brittin Chambers)

Directors – Stewart Rhodes / Nicholas Maldonado & Jacob Summersgill

Bowie

Bowie Middle School
2C Varsity

11:00am

Andalucia (Victor Lopez)
 Expectations (19603)  (Clark)
 Gothic (24118)  (Arcari)

Directors – Alta Striggles-Lee / Pricilla Thornton

Bonham MS

Bonham Middle School
2C Varsity

11:30am

Espanola  (Victor Lopez)
 Japanese Pictures  (Mixon)
 Blue Sky Horizon  (Standridge)

Directors – Hector Izaguirre / Alex Pettigrew & Brian Barrientes

Lunch

Nimitz Middle School
3C Non-Varsity

1:00pm

Black Forest Overture (18180)  (Sweeney)
 The Red Cape (James Meredith)
 Colliding Visions (17502)  (Balmages)

Directors – Taryn McMillan / Jordan Freeman & Channing Freeman

Goddard JH

Goddard Junior High School
3C Varsity

1:30pm

Cadets in Step! (Putnam)
 Danza de Espana (19602)  (Chambers)
 Egyptique (19576)  (Owens)

Directors – Michael Marin / Ivan Contreras

Abell JH

Abell Junior High School
3C Varsity

2:00pm

First Day of Summer  (Vargas)
 Tanchozuru (Standridge)
 Cadets In Step! (Putnam)

Directors – Jordan Frazier / Payne Conner

Crockett

Crockett Middle School
3C-Varsity

2:30pm

The Bandmaster’s  (Matthew Putnam)
 Colliding Visions (Brian Balmages)
 Dominion (Randall Standridge)

Directors – Stewart Rhodes / Nicholas Maldonado & Jacob Summersgill

Alamo Junior High School
3C Varsity

3:00pm

Union March (Rogers)
 Danza de Espana (19602)  (Chambers)
 Colliding Visions (17502)  (Balmages)

Directors – Stacy McBurney / Brian Rose

San Jacinto Junior High School
3C Varsity

3:30pm

Cape Breton March (John O”Reilly)
 Down By The Salley Gardens (Michael Sweeney)
 Japanese Pictures (Kevin Mixon)

Directors – Angelica Monclova / Kristy Omamogho

Wilson and Young

Wilson and Young Middle School
3C Varsity

4:00pm

St. Petersburg March (Johnnie Vinson)
 A Moonlight Night (Kunihiro Sugiura)
 Simple Gifts: Four Shaker Songs (Mvt. 2) (Frank Ticheli)


Directors – Tyler Owen / Ryan Yett & Jon Ortiz

Concert Adjudicators

Larry Schnitzer

Bryan Christian

Kenny Capshaw

Sight Reading Adjudicators

Mike Sheffield

Justin Nuckols

Abby Crawford

Contest Hosts

Hector Izaguirre, Bonham MS Band Director

UTPB Band Faculty & Staff